W wieku dojrzewania dochodzi do wielu zmian w organizmie człowieka. Metamorfozy są wynikiem burzy hormonalnej, która przechodzi w ciele nastolatka. Jednym z defektów charakterystycznych dla okresu dojrzewania jest trądzik. To silna zmiana pojawiająca się na skórze danej jednostki objawiająca się poprzez występowanie grudek, krost i pryszczy.

Pryszcze bardzo często pojawiają się niemal na całej twarzy, co nierzadko jest powodem kompleksów. Jak się ich pozbyć? Co zrobić, by całkowicie wyeliminować ten problem?

Zasada: 3 x NIE!

Nie lekceważ!

Pojedyncze pryszcze bardzo często są lekceważone przez nastolatków. A to właśnie od tego rozpoczyna się proces kształtowania trądziku. Reaguj możliwie szybko, by uniknąć rozwoju stanu zapalnego.

Nie wyciskaj!

Innym, notorycznie popełnianym błędem jest wyciskanie pryszczy. Mimo, że zmniejszamy objętość pojedyńczego wyprysku, to tworzymy do rozwoju kilku kolejnych. Uszkodzenie naskórka na twarzy to warunki do rozwoju zapalnego.

Nie maskuj!

Kompleksy związane z występowanie pryszczy bardzo często doprowadzają do tego, że już w młodym wieku sięgamy po kosmetyki maskujące. Nawet delikatny make-up może sprzyjać rozwojowi stanu zapalnego.

Formy leczenia trądziku

W momencie kiedy ilość pryszczów, grudek i krosty wzrasta, należy bezzwłocznie skonsultować to ze specjalistą. Lekarz dermatolog potrafi zdiagnozować przyczynę, zdefiniować genotyp skóry i trafnie wskazać skuteczne formy leczenia.

Wyróżniamy trzy metody leczenia:

 • aplikacja środków miejscowo
 • stosowanie leków doustnych
 • zabiegi medycyny estetycznej

Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest stosowanie terapii dwutorowo (środki farmakologiczne stosowane miejscowo i doustnie). W leczeni trądziku wykorzystuje się:

 • preparaty o działaniu przesuszającym
 • środki antybakteryjne
 • środki przeciwzapalne
 • środki przeciwwirusowe
 • retinoidy
 • antybiotyki

Co więcej, w zaawansowanych przypadkach (silnego trądziku) zastosowane może być także leczenie hormonalne. W tym przypadku niezbędna jest również konsultacja z endrokrynologiem.

Sposoby na pryszcze

Tak jak czynników wpływających na występowanie pryszczy jest co najmniej kilka, tak i metod leczenia jest równie dużo. Dzisiaj pragniemy przedstawić szereg porad, które umożliwią Państwu pozbycie się tego nieprzyjemnego, uciążliwego defektu raz na zawsze.

 • Zadbaj o higienę skóry – brud i zanieczyszczenia przedostają się na skórę bezustannie. Jeśli Twoja skóra jest odsłonięta, to mogą tam się dostawać zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, co spowoduje powstanie wyprysków. Regularne mycie twarzy płynami antybakteryjnymi, mydłem siarkowym to bardzo dobre rozwiązanie.
 • Zdrowo (się) odżywiaj – to, co dostarczamy organizmowi od wewnątrz jest równie ważne, jak to co dostarczane jest od wewnątrz. Jeśli będziemy jeść niezdrowo, tłusto – to nasza skóra będzie w takiej samej kondycji. Dieta powinna być bogata w składniki mineralne i witaminy, być pełnowartościowa pod względem wartości odżywczych, a jej bilans odpowiedni. To będzie miało konsekwencje w postaci nie tylko lepszej kondycji skóry, ale także poprawy samopoczucia i sprawności fizycznej.
 • Zdrowo odżywiaj skórę – od wewnątrz należy stosować preparaty, które pozwolą reagować na wszelkie defekty – przesuszenie, podrażnienie. W im lepszej kondycji będzie skóra, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie podatna na występowanie pryszczy.
 • Używaj odpowiednich kosmetyków – musisz wiedzieć, że nie każdy kosmetyk dostępny w drogerii jest odpowiedni dla Ciebie. Nasza skóra ma pewne właściwości, które mogą źle reagować na kontakt z niektórymi detergentami i kosmetykami. Warto zatem kontrolować reakcje skóry (np przesuszanie się) i wybierać kosmetyki gwarantujące najlepsze rezultaty.
 • Zadbaj o aktywność fizyczną – ruch jest niezbędny, aby utrzymać prawidłową kondycję organizmu, w tym także skórę. Siedzący tryb życia nie sprzyja.