Przed Tobą ważny egzamin, a Ty nie możesz nic zapamiętać? Chcesz szybko przyswoić dany materiał, ale wydaje Ci się, że jest to niemożliwe? Poznaj kilka trików, które sprawią, że proces przyswajania wiedzy będzie zachodził znacznie sprawniej.

Efektywna nauka, czyli co zrobić, aby szybciej się uczyć?

Wiele osób błędnie uważa, że zdolność do nauki to rzecz z którą trzeba się urodzić. Wszak, potencjał by przyswoić materiał na poziomie studiów wyższych ma dosłownie każdy. Nie trzeba być geniuszem, by zdać każdy egzamin. Wystarczy jedynie zadbać o to, by nasza nauka przebiegała w należyty sposób.

W pierwszej kolejności warto zadbać o siebie, a konkretniej – o własny organizm. Prowadzenie zdrowego stylu życia, tj.:

  • Właściwe odżywianie
  • Regularna aktywność fizyczna
  • Niestosowanie używek
  • Regularny rytm dnia

To wszystko ma ogromny wpływ na NATURALNĄ ZDOLNOŚĆ do przyswajania wiedzy. Zauważcie, że często osoby określane mianem „klasowych kujonów” są spokojne, wywarzone – chodzą na WF, nie popalają papierosów, nie są typem „imprezowiczów”. Ta zależność jest więcej niż widoczna.

Następnie należy zadbać o odpowiedni trening dla Twojego umysłu. Najlepiej zadbać o to już w wieku dziecięcym (to zadanie każdego rodzica!). Wówczas to możemy wypracować odpowiednie wzorce. Ćwiczenia pamięci i koncentracji można przeprowadzić stosując rozmaite gry edukacyjne lub puzzle.

Suplementy diety na pamięć i koncentrację

Ciekawym i skutecznym rozwiązaniem na zwiększenie pamięci i koncentracji jest stosowanie środków nootropowych (zwiększających wydajność mózgu), takich jak chociażby Brain Actives (więcej info o tym suplemencie w recenzji: https://zdrowitek.pl/brain-actives/).

Istota miejsca w którym się uczymy

Niedawne badania naukowe dowiodły, że miejsce w którym podejmujemy naukę ma ogromne znaczenie. I nie chodzi o takie elementy jak cisza i spokój, a rangę miejsca. Naszym zadaniem jest wprowadzenie mózgu w pewne sfery, które pozwolą skoncentrować się tylko i wyłącznie na jednym – wiedzy, którą zamierzamy przyswoić.

Dlatego też, nauka w domu – wśród innych domowników bywa nieskuteczna. Podobnie jest w przypadku, gdy planujemy uczyć się z najlepszą przyjaciółką czy przyjacielem. Zbyt dużą ilość bodźców rozpraszających jest przyczyną małej efektywności.

Naukowcy dowiedli, że miejscem idealnym do podejmowania nauki jest spokojne, ciche i przyjemne miejsce na zewnątrz. Świetnie sprawdzi się zatem nieuczęszczana przez nikogo łąka, strumyk czy miejsce nad rzeką. Dowiedziono, że na łamach przyrody nasz mózg działa efektywniej, a sama nauka jest przy tym znacznie przyjemniejsza.

Regularny trening, czyli… kiedy nasz mózg jest najbardziej wydajny.

Czy wiesz, że nauka jest najefektywniejsza wtedy, gdy realizujemy ów proces regularnie. Jeśli przez cały rok nie podejmowaliśmy trudów przyswojenia wiedzy, nie powinniśmy spodziewać się fajerwerków, gdy zaczniemy uczyć się do kluczowego egzaminu.

Mózg musi pracować na wyższych obrotach. Z tego też względu – dzieci i młodzież w wieku szkolnym ma zwykle znacznie większe zdolności do przyswajania wiedzy, aniżeli dorośli, którzy nad tym nie pracują. Nic więc dziwnego, że na wszelakich kursach dla osób w każdym wieku, brylują zwykle osoby młode.